Uuemõisa tall

Kodukord

UUEMÕISA TALLI KODUKORD JA PEAMISED OHUTUSREEGLID

Tallikord on välja töötatud eelkõige selleks, et tagada hobuste heaolu ja meie klientide ohutu ajaveetmine Uuemõisa tallis ja talliterritooriumil. 

Turvalise ratsutamiskeskkonna loomise nimel on ohutusreeglite järgimine hobustega tegelemisel väga tähtis. Siinkohal toome ära mõned olulisemad reeglid, mida tuleks järgida kõigil, kes hobustega tegelevad või lihtsalt talli territooriumil viibivad.

▪️  Tall ja talli territoorium on meie hobuste kodu, kus hobused viibivad 24h ööpäevast. Inimesed peavad käituma nii, et nad hobuseid ei häiriks ega ehmataks. Igaüks, kes tallis ja talli territooriumil liigub, peab silmas pidama üldist korda ja turvalisust.

▪️  Ole ettevaatlik esemetega, mis võivad hobuseid ehmatada: jalgrattad, lapsevankrid, vihmavarjud, välguga fotoaparaadid jne. Tallis tuleb käituda rahulikult, vältida jooksmist ja karjumist. Talli tulles jäta koerad koju! 

▪️  Katkisest varustusest, tehnikast, aedadest, tööriistadest ja tallitarvetest tuleb talli töötajatele kindlasti teatada esimesel võimalusel.

▪️  Kui hobune, kellega Sina täna sõidad/tegeled, teeb junnid teele koplist talli, tallis sees või treeningu ajal platsil või maneezis, koristad ise või Sinu abiline hobuse järel kohe! 

▪️  Peale treeningut, puhastad ALATI kogu varustuse – valtrapi ja sadulavöö, pesed suulised, harjad puhtaks jalused, vihmase ilma korral puhastad sadula, valjad ja sadulavöö sadulaseebiga. Kogu varustus PEAB olema puhas järgmiseks kasutamiskorraks!!! 

▪️  Kui tuled viimasena tallist välja, kustuta tuled! 

▪️  Kui Sinu treeningul on kasutusel takistused, aitad alati takistused ise üles seada ja peale treeningut platsil kokku korjata! Küsi kindlasti treenerilt üle, millal ja kuidas on vaja takistused panna platsile ja millal kokku korjata. 

▪️  Hobuse talutamisel pane turvalisuse eesmärgil alati kindad kätte ja kiiver pähe! 

▪️  Hobust talutatakse käekõrval üldiselt vasakult poolt. Siiski oleks hea harjutada hobust ka paremalt poolt talutamisega, sest teatud olukordades võib sellest palju kasu olla. Vältida tuleb olukorda, kus hobune jääb talutajale selja taha. 

▪️  Talutamisel ei tohi endale mitte kunagi ratsmeid või jalutusnööri ümber käe või keha keerata. Hobused on ettearvamatud ning võivad sel moel äkilise tugeva tõmbega inimesele tõsiseid vigastusi põhjustada. 

▪️  Kui tekib äärmuslik olukord, kus hobust on võimatu kinni hoida, siis on ohutum ta lahti lasta ja mitte jääda talle ise järele lohisema. Hobune on oma massiga inimesest alati üle. 

▪️  Kui hobune on lahti pääsenud, peavad kõik läheduses olijad oma hobustega seisma jääma ning ootama kuni lahtine hobune on kinni püütud. 

▪️  Päitsetega talutamisel peab alati kasutama jalutusnööri. Kui hobune on äkiline, võib kasutada ketiga jalutusnööri ja paigaldada ketti üle hobuse nina.

▪️  Enne liikumise alustamist seisa hobuse õlaga kohakuti. Liikuma saab hobuse kerge ergutava häälitsusega. Talutades kõnni energiliselt hobuse õlast veidi eespool, jälgides siiski kogu aeg hobust.

▪️  Talutades ära lase kunagi hobusel teiste hobustega ninasid kokku panna. Selle tagajärjel võib üks hobune teist ootamatult lüüa või hammustada ning sealjuures talutajat vigastada. 

▪️  Talutades hobust läbi kitsaste kohtade (näiteks ukseaugud), ole ettevaatlik, et sadul või hobune ise kinni ei jääks. Seetõttu tõstetakse sadulaga talutamisel alati jalused üles. 

▪️  Hobuse boksi viimisel tuleb alati hobuse ees ise boksi astuda, mitte kunagi lasta teda sinna enda ees.

▪️  Ükski hobune pole meelsasti üksi. Seda tuleb hobuse tallist välja viimisel kindlasti silmas pidada. Üksi jäämisega tuleb noori hobuseid harjutada pikkamööda. 

▪️  Täkkude, noorte ja probleemsete hobustega tegelemisel peab ohutusnõudeid järgima eriti hoolikalt, seda peaksid tegema ainult kogenud hobuseinimesed. 

▪️  Ümbritsevaid inimesi tuleb varakult informeerida hobuse võimalikust probleemsest käitumisest ning sellesse informatsiooni tuleb suhtuda täie tõsidusega. Näiteks kui hobune lööb, siis sõlmitakse platsil ja maneežis sõites talle sabasse punane lint – sellest hobusest hoia alati sõites ohutusse kaugusesse.